NÁMĚSTÍ S PODCHODY V JINONICÍCH

PRAHO! project pod záštitou Městské části Praha 5

Adresa: Podchody pod ulicí V Zářezu a pod ulicí Radlická, Jinonice – Praha 5
Souřadnice: 50.054585866411344 N, 14.370170143209222 E

S pojmy jako emancipace, feminismus či inkluze se v Česku stále pojí několik předsudků. Nadcházející realizace umělecké organizace PRAHO! project si klade za cíl pro jednou se zbavit těchto negativních konotací a pomoct otevřít debatu k tématu genderové nerovnosti. 

Svůj dlouhodobě připravovaný projekt představíme na vernisáži v Jinonicích pod záštitou městské části Prahy 5.

Veškeré ať už hmatatelné či nehmatatelné výstupy projektu si kladou za cíl inkluzivním způsobem otevírat témata, jež méně či více rezonují aktuální společností. Právě touto cestou se pokoušíme propojovat společnost dohromady a poukazovat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá,” říká zakladatelka projektu Annamarie Čermáková. 

Instalace We Should Have a Talk bude mít svůj přesah i v digitálním světě. V rámci uměleckého zpracování budou na stěnách umístěny QR kódy, které budou odkazovat na pestrý odborný obsah a další formy uměleckého vyjádření, např. audioprůvodce či série video rozhovorů, které skrze příběhy respondentů přiblíží témata feminismu, se kterými se mohou lidé v každodenním životě setkat.

Za nově vznikající realizací stojí nespočet občansky angažovaných osob, mezi které patří například Markéta Pekarová Adamová, Matt Field, Klára Laurenčíková, Radka Šimková, Danuše Nerudová, Barbora Urbanová.

Právě předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky, Markéta Pekarová Adamová, se k práci projektu vyjádřila následovně:

“Líbí se mi, že projekt Praho! otevírá svébytné okno do duše našeho hlavního města a že pomáhá přetvářet jeho zdejší veřejný prostor v živou galerii plnou básní a uměleckých děl. Ty tak promlouvají přímo k lidem a zároveň ukazují, že k sobě máme ve skutečnosti často mnohem blíž, než by se nám mohlo zdát.”

Autorkou výtvarné podoby realizace je ilustrátorka Lucie Lučanská.

Nový návrh podchodu jsme veřejnosti vůbec poprvé představili při vernisáži, která se konala přímo na místě podchodu ve čtvrtek, 13. dubna ’24 v 18 hodin. Více informací o vernisáži se dozvíte na tomto odkazu. K vernisáži jsme také vypracovali follow-up, který je ke stažení zde.

Záštity a podporovatelé: předsedkyně poslanecké sněmovny Ing. Markéta Pekarová Adamová, britský velvyslanec v ČR Matt Field OBE, Americká ambasáda v České republice, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Klára Laurenčíková, starostka Prahy 5 Mgr. Radka Šimková, ekonomka a emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. či poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Barbora Urbanová

Na tomto odkazu naleznete vyjádření spolku PRAHO! project k realizaci We Should Have a Talk.