Bývá těžké vést diskuse o společenských tématech (jako je třeba feminismus), protože v nich často máme rozdílné názory a ty mohou při špatné komunikaci vést i k frustraci, hádkám, neporozumění. Stejně tak je ale dobrá diskuse a komunikace klíčem k tomu, abychom tyto rozdíly překonávali.
Právě proto, aby se dobrá komunikace stala i tvou silnou stránkou, vznikla u příležitosti umělecké realizace We Should Have A Talk tato podcastová minisérie. V jednotlivých podcastech se podíváme na 4 témata, která to pomohou rozvíjet svoji schopnost komunikace. Díky zdravé komunikaci pak budeš moc šířit své názory tak, aby místo rozporů překonávat názorové rozdíly a lépe si s druhými porozumět.
Edukativní podcast na téma naslouchání:
Výpovědi k tématu naslouchání:
PEČLIVĚ POSLOUCHEJ
Většina konfliktů vzniká z nedorozumění a neporozumění. Soustředíme víc sami na sebe, své myšlenky a domněnky, než na to, co nám druhý opravdu sděluje. Naslouchání je klíčem k dobrému porozumění a může mít mimořádný vliv na kvalitu našich vztahů. Můžeme se díky němu přibližovat s druhými a také předcházet nebo řešit konflikty. Ačkoli se naslouchání neučíme ve škole (bohužel), je dovednost, ve které se může zlepšovat každý z nás.
SNAŽ SE POROZUMĚT
Abychom spolu dobře mluvili, musíme si dobře rozuměl. Právě empatie ti dokáže pomoct vcítit do pocitů a perspektivy druhé osoby, což vede k lepším vztahům a také prevenci nebo řešení konfliktů i při řešení témat, na která máte jiný názor. Empatie neznamená, že s druhým hned ve všem souhlasíš, ale že se dokážeš na situaci podívat očima druhého a o to lépe s ní/ním o tématu mluvit. Zároveň tím vytváříme prostředí vzájemného respektu, což posiluje naše vztahové vazby.
Edukativní podcast na téma porozumění:
Výpovědi k tématu porozumění:
Edukativní podcast na téma emocí v komunikaci:
Výpovědi k tématu emocí v komunikaci:
NAJDI EMOČNÍ KLID
Silné emoce mají schopnost negativně ovlivnit naše chování a reakce. A tím i celou komunikaci. Jenže emoce v nás často vyvolá něco docela jiného, než je samotná diskuse. Naše mysl nám během komunikace ráda předestírá různé myšlenky a pokud na ně naskočíme, může se lehce stát, že nás najednou začne unášet vlna našich emocí, která je pro celou diskusi úplně neadekvátní. Co s tím? klíčem je poznat sám sebe a pochopit, jaké mám komunikační tendence.
PROJEV UZNÁNÍ
I když je diskuse konfliktní, nemusí být ta poslední. Proto ji vždy ukonči tak, abyste s druhou osobou neodcházeli zranění nebo rozhádaní, ale naopak otevřeni k další debatě. Pomůže ti k tomu ocenění a pochvala, které je po konfliktu těžké projevit (často kvůli našemu egu), ale o to větší dopad mají, když se ti to podaří. Pomáhají ti k udržení a budování dobrých vztahů a důvěry, navzdory neshodám nebo odlišnému názoru.
Edukativní podcast na téma uznání a pochvaly:
Výpovědi k tématu uznání a pochvaly:
Kateřina Moric
Je psycholožka, koučka a psychoterapeutka ve výcviku. Věří, že každý z nás může svět udělat lepším místem, když bude rozvíjet sám sebe, a proto s tím lidem pomáhá. Ve své praxi se zaměřuje na psychologii práce, vedení lidí a budování osobní efektivity, což dělá jednak ve firmách a také individuálně. Je spoluzakladatelkou PRAHO! project, v rámci kterého se podílí na vedení projektu a taktéž je jeho psychologickou supervizorkou. Na jaře 2024 otevřela MIND SPACE, sdílený prostor pro terapeuty a kouče, kteří hledají bezpečné místo pro práci s klienty.