KOMUNIKACE

Kateřina Moric v rámci PRAHO! project | We Should Have a Talk

Bývá těžké vést diskuse o společenských tématech (jako je třeba feminismus), protože v nich často máme rozdílné názory a ty mohou při špatné komunikaci vést i k frustraci, hádkám, neporozumění. Stejně tak je ale dobrá diskuse a komunikace klíčem k tomu, abychom tyto rozdíly překonávali. 

Právě proto, aby se dobrá komunikace stala i tvou silnou stránkou, vznikla u příležitosti umělecké realizace We Should Have A Talk tato podcastová minisérie. V jednotlivých podcastech se podíváme na 4 témata, která to pomohou rozvíjet svoji schopnost komunikace. Díky zdravé komunikaci pak budeš moc šířit své názory tak, aby místo rozporů překonávat názorové rozdíly a lépe si s druhými porozumět.

PEČLIVĚ POSLOUCHEJ

Většina konfliktů vzniká z nedorozumění a neporozumění. Soustředíme víc sami na sebe, své myšlenky a domněnky, než na to, co nám druhý opravdu sděluje. Naslouchání je klíčem k dobrému porozumění a může mít mimořádný vliv na kvalitu našich vztahů. Můžeme se díky němu přibližovat s druhými a také předcházet nebo řešit konflikty. Ačkoli se naslouchání neučíme ve škole (bohužel), je dovednost, ve které se může zlepšovat každý z nás.

SNAŽ SE POROZUMĚT

Abychom spolu dobře mluvili, musíme si dobře rozuměl. Právě empatie ti dokáže pomoct vcítit do pocitů a perspektivy druhé osoby, což vede k lepším vztahům a také prevenci nebo řešení konfliktů i při řešení témat, na která máte jiný názor. Empatie neznamená, že s druhým hned ve všem souhlasíš, ale že se dokážeš na situaci podívat očima druhého a o to lépe s ní/ním o tématu mluvit. Zároveň tím vytváříme prostředí vzájemného respektu, což posiluje naše vztahové vazby.

Edukativní podcast na téma emocí v komunikaci:

Výpovědi k tématu emocí v komunikaci:

NAJDI EMOČNÍ KLID

Silné emoce mají schopnost negativně ovlivnit naše chování a reakce. A tím i celou komunikaci. Jenže emoce v nás často vyvolá něco docela jiného, než je samotná diskuse. Naše mysl nám během komunikace ráda předestírá různé myšlenky a pokud na ně naskočíme, může se lehce stát, že nás najednou začne unášet vlna našich emocí, která je pro celou diskusi úplně neadekvátní. Co s tím? klíčem je poznat sám sebe a pochopit, jaké mám komunikační tendence.

PROJEV UZNÁNÍ

I když je diskuse konfliktní, nemusí být ta poslední. Proto ji vždy ukonči tak, abyste s druhou osobou neodcházeli zranění nebo rozhádaní, ale naopak otevřeni k další debatě. Pomůže ti k tomu ocenění a pochvala, které je po konfliktu těžké projevit (často kvůli našemu egu), ale o to větší dopad mají, když se ti to podaří. Pomáhají ti k udržení a budování dobrých vztahů a důvěry, navzdory neshodám nebo odlišnému názoru.

Edukativní podcast na téma uznání a pochvaly:

Výpovědi k tématu uznání a pochvaly:

Výpovědi

  • Nejvíc si na sobě vážím, že umím naslouchat lidem, poskytnout jim klid a toho, že už se nebojím odlišovat od ostatních.

    13/05/2022
  • Rád bych se vědomě naučil potlačovat svoje afektový emoce a uměl víc a líp lidem naslouchat a umět se na ně víc nacítit. Absence tyhle schopnosti mě limituje v mém společenském životě.

    17/01/2024
  • Nejsem si úplně jistá, jestli dokážu chápat lidi. Jestli rozumím pocitům , jak mají být. Mám dar empatie, ale zároveň zmatku z toho, co vnímám.

    8/8/2023
  • Mám slabost pro lidi, příliš rychle se na ně napojuju, což vede k nepříjemným následkům, ale pomáhá mi je procítit, což naprosto miluju.

    1/11/2022
  • Po malých krůčcích se učím mít ráda samu sebe. Učím se pomalu zacházet se svými emocemi, svým chováním, reakcemi, jde to pomalu, ale postupuje to. Učím se naslouchat lidem kolem mě.

    29/11/2022
  • Věci nemusí vždycky dávat smysl. Občas stačí jen pocit, že to tak má být. Nebo, že je to dobře. Nebo, když je to silnější než já. Srdce nás vede stejně dobrým směrem, jako mysl…

    18/2/2024
  • Pokaždý, když někdo pochvalí nějakou moji kvalitu, začnu si jí sama třeba víc vážit a víc o ní pečovat.

    03/09/2023
  • Úspěch pro mě znamená když dostanu jedničku z těžkých testů ve škole, nebo úspěšně vydělám nějaké peníze nebo když mě pochválí rodiče. To je hodně velký úspěch.

    24/04/2023

Kateřina Moric

Je psycholožka, koučka a psychoterapeutka ve výcviku. Věří, že každý z nás může svět udělat lepším místem, když bude rozvíjet sám sebe, a proto s tím lidem pomáhá. Ve své praxi se zaměřuje na psychologii práce, vedení lidí a budování osobní efektivity, což dělá jednak ve firmách a také individuálně. Je spoluzakladatelkou PRAHO! project, v rámci kterého se podílí na vedení projektu a taktéž je jeho psychologickou supervizorkou. Na jaře 2024 otevřela MIND SPACE, sdílený prostor pro terapeuty a kouče, kteří hledají bezpečné místo pro práci s klienty.