Umělecká realizace We Should Have a Talk v celé své podobě vznikla s cílem otevřít dlouhodobě stigmatizované téma feminismu, se kterým se v české společnosti stále pojí několik negativních konotací.
Feminismus není jenom abstraktní teorií či kontroverzním tématem na internetu. Vnímáme ho jako praktický nástroj k hlubšímu pochopení naší vlastní situace i společnosti jako celku. Týká se totiž nás všech a ovlivňuje náš každodenní život – mnohdy bez ohledu na naše přání či postoje.
Realizace otevírá prostor k osobní reflexi nad otázkami feminismu, které nás všechny zasahují. Jak se vyvíjí postavení a role a žen a mužů v různých sférách života – doma, v práci, ve škole, ve vztazích? Kde jsou rozdíly a kde podobnosti? Co je spravedlivé a co už ne?
Lidé – i možná díky skutečnosti, že je projekt anonymní – s námi na toto téma sdíleli tisíce názorů, přání či obav. Získanou sbírku pocitů a myšlenkových pochodů jsme následně citlivě zpracovali a navrátili zpět do města takovým způsobem, aby realizace poukazovala na veškeré společenské perspektivy bez cenzury.
Na výběru témat a výpovědí umělecké instalace We Should Have a Talk jsme citlivě spolupracovali s odborníky jako je například Markéta Brabcová z organizace Konsent, k odborné části realizace přispěly například Anna Donovalová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, Irena Hůlová z organizace Amnesty International, Lada Wichterlová z Gender Studies o.s.p. či organizace ProFem.
Šíří zpracovaného tématu jsme se, i za podpory výše zmíněných odborníků, rozhodli pokrýt celé tématické spektrum otázky feminismu. Právě témata jako nerovné podmínky či znásilnění jsou totiž bohužel smutnou realitou dnešního světa. Považujeme za nezbytné na téma feminismu nahlížet ze všech směrů a poukazovat tak na mnohdy nefunčkní systém pomoci tresně činných orgánů či celospolečenský nezájem.
Naše realizace mají za cíl nejen nastavovat zrcadlo společnosti tím, že ukazujeme rozličnou škálu všech názorů, ale také edukovat a vzájemně společnost propojovat. Jsme si vědomi, že témata, kterým se věnujeme, dokáží vzbuzovat různorodé emoce včetně těch negativních. I v tom spočívá podstata naší práce.
Realizaci poskytli záštitu a podpořili mimo jiné předsedkyně poslanecké sněmovny Ing. Markéta Pekarová Adamová, britský velvyslanec v ČR Matt Field OBE, Americká ambasáda v České republice, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Klára Laurenčíková, starostka Prahy 5 Mgr. Radka Šimková, ekonomka a emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. či poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Barbora Urbanová.