REVITALIZACE FÜGNEROVA NÁMĚSTÍ

PRAHO! project ve spolupráci s lidskoprávním aktivistou Kryštofem Stupkou a Petrem Polákem

Adresa: Fügnerovo náměstí, Praha 2
Souřadnice: 50.0718514 — 14.4300425

PRAHO! project v současné době operuje na několika platformách; od implementování poezie a výpovědí do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné publikace po realizaci menších či větších dočasných instalací a otevřených výstav po celém městě. Na jaře roku ’23 projekt otevřel svoji vůbec první permanentní realizaci, kterou je podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna. Téma instalace se soustředí na klimatickou krizi a pocity z ní pramenící.

Propojování umění se sociálním přesahem tvoří jeden ze základních pilířů celého projektu. Intervence ve veřejném prostoru za účelem vyvolání diskuze a posouvání perspektiv stála i za vznikem druhé trvalé realizace, kterou je tentokrát celé Fügnerovo náměstí na Praze 2. Tématem revitalizace tohoto prostoru je LGBTQ+ komunita.

Inkluze představuje jeden ze základních pilířů celého projektu. Dlouhodobě usilujeme o využití veřejného prostoru ke zpřístupnění umění a k vytvoření prostoru pro různé názory. Zabýváme se nespočtem sociálních témat, mezi které patří zajisté i svoboda a přijetí. Právě tyto hodnoty stály při vzniku naši nejnovější realizace Queer All Year na Fügnerově náměstí, které tento rok, mimochodem, slaví 130 let,” vysvětlují autoři projektu. 

Inkluzivní přístup se promítá do výtvarného zpracování celého náměstí. “Výtvarný návrh, za kterým stojí oceňovaný ilustrátor Petr Polák, je koncipován takovým způsobem, aby podtrhoval posun ve vnímání a zpochybňování předsudků, které jsou v naší společnosti bohužel stále více či méně aktuální,” dodávají autoři, kteří zároveň vysvětlují, proč se rozhodli celý návrh koncipovat v černo-bílo-šedých odstínech, a reagovat tak na typické barevné pojetí, kterým se queer komunita po celém světě prezentuje.

Návrh revitalizace Fügnerova náměstí skýtá:

Nový návrh podoby náměstí jsme veřejnosti vůbec poprvé představili při vernisáži, která se konala přímo na Fügnerově náměstí v neděli, 13. srpna ’23 v 17 hodin. Více informací o vernisáži se dozvíte na tomto odkazu. K vernisáži jsme také vypracovali follow-up, který je ke stažení zde.

Realizace vznikla pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Mgr. Moniky Ladmanové.