PODCHOD POD ZASTÁVKOU VYCHOVATELNA

Pod finanční záštitou TSK, GHMP a AVU

Adresa: Zenklova P535.3, Praha 8
Souřadnice: 50°07’09.2″N 14°27’49.0″E

PRAHO! project od svého začátku ušel dlouhou cestu. Od sbírání poezie umístěné – nejen – do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné PRAHO! publikace až po menší či větší instalace a výstavy po celé Praze, jsme se za necelý rok a půl usilovné práce dostali do nové fáze. Po měsících usilovného vyjednávání se nám totiž podařilo navázat spolupráci s TSK, GHMP, AVU a Umění pro město, jež finančně zaštítili naši vůbec první permanentní realizaci v Praze, a to konkrétně podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna. 

Hlavní téma podchodu tvoří klima a pocity, které v nás změny s ním spojené vyvolávají.   

Veškeré obsahové zpracování podchodu realizoval PRAHO! projekt, jeho vizuální návrh poté studentka AVU, Nina Sibinská. Samotný tisk zajistila firma Walk-in, která pro tento odejinělý návrh přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice. Jedná se o tak velkou plochu, že jde vůbec o největší realizaci této technologie na dlaždice na světě.   

Projekt vznikl za finanční podpory TSK, GHMP, AVU a Umění pro město. Návrh v podchodu zůstane po dobu jednoho roku, tj. do dubna 2024. 

Návrh nové realizace v podchodu pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna skýtá:

  • stovky vybraných výpovědí, jež se projektu prostřednictvím poezie v ulicích podařilo nasbírat
  • základní statistiky a fakta
  • odbornou terapeutickou intervenci na zvládání klimatické úzkosti /Kateřina Valuchová/
  • stěnu, na které může návštěvník písemně zodpovědět otázku “Jak bude vypadat Praha za 20 let?
  • online galerii umělců tvořících na podobná témata /Anna Beata Háblová, Jan Bican, Ondřej Matějka, Sara Bojoviç, Lukáš Mohorko, Kajetán Adler Jablonský, Anna Koubková, Eliška Plechatová & Daniel Valášek, Denisa Langrová/
  • možnost pomocí QR kódů zodpovědět až 10 otázek se sociálním přesahem
  • dvě místa s rozšířenou realitou, kterou si každý návštěvník může pomocí aplikace Artivive vyzkoušet na svém vlastním telefonu
  • podpis všech 13 členů projektu na zdi podchodu

Nový návrh podchodu jsme veřejnosti vůbec poprvé představili při vernisáži, která se konala přímo na místě podchodu ve čtvrtek, 13. dubna ’23 v 18 hodin. Více informací o vernisáži se dozvíte na tomto odkazu. K vernisáži jsme také vypracovali follow-up, který je ke stažení zde.