HAND-OUT K VERNISÁŽI

Informace o projektu a realizaci

 

PRAHO! project vznikl v říjnu ’21. Tou dobou jsme do veřejného prostoru města začali umisťovat několik desítek básní ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu, jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.

 

Od spuštění projektu se nám dostalo na 25 tisíc výpovědí poukazujících na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují – časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé – i možná díky skutečnosti, že je projekt anonymní – s námi sdílí své obavy a tajemství, zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů, pocitů, uměleckých vyjádření či myšlenkových pochodů.

 

Na pozadí vzniku projektu stojí tři základní aspekty – prvním z nich je naše snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhým je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím, v současnou chvíli tím nejdůležitějším, touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.

 

I díky odvaze lidí sdílet mnohdy nesdělitelné tento projekt stále roste. Za jeho fungováním v současné době stojí 18členný tým. Projektu se neustále věnujeme, v prosinci ’22 jsme dokončili vydání čtyřdílné PRAHO! publikace, v dubnu ’23 jsme díky finanční podpoře našich partnerů TSK, GHMP, AVU a Umění pro město otevřeli naši vůbec první realizaci ve veřejném prostoru, kterou je interaktivní podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna.

 

13. srpna ’23 jsme slavnostně otevřeli naši druhou trvalou realizaci na Fügnerově náměstí na Praze 2.

 

V současné době připravujeme naši doposud největší realizaci We Should Have a Talk, kterou veřejnosti právě dnes oficiálně vůbec poprvé představujeme. Neustále tak navazujeme nové spolupráce, díky kterým umění ve městě posouváme ještě blíže k jeho obyvatelům.

Dodatečné informace

 

S pojmy jako emancipace, feminismus či inkluze se v Česku stále pojí několik předsudků. Naše realizace “We Should Have a Talk” si klade za cíl pro jednou se zbavit těchto negativních konotací a pomoct otevřít debatu k tématu genderové nerovnosti. 

 

Vyjádření zakladatelky projektu 

 

“Veškeré ať už hmatatelné či nehmatatelné výstupy projektu si kladou za cíl inkluzivním způsobem otevírat témata, jež méně či více rezonují aktuální společností. Právě touto cestou se pokoušíme propojovat společnost dohromady a poukazovat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá,” říká zakladatelka projektu Annamarie Čermáková. 

 

Forma

 

Instalace We Should Have a Talk má svůj přesah i v digitálním světě. V rámci uměleckého zpracování jsou na stěnách umístěny QR kódy, které odkazují na pestrý odborný obsah a další formy uměleckého vyjádření, např. audioprůvodce či série video rozhovorů, které skrze příběhy respondentů přibližují témata feminismu, se kterými se mohou lidé v každodenním životě setkat.

Návrh revitalizace We Should Have a Call skýtá:

Autorkou výtvarné podoby realizace je ilustrátorka a absolventka UMPRUM, Lucie Lučanská.

Partneři realizace

Hlavní partneři

Odborní partneři

Partneři

Strategičtí partneři

Mediální partneři

Partneři vernisáže

Záštity a podporovatelé: Markéta Pekarová Adamová, Matt Field, Americká ambasáda v České republice, Klára Laurenčíková, Radka Šimková, Danuše Nerudová, Barbora Urbanová

Důležité odkazy

 

Kontakty

 

PRAHO! project

Kontakt pro novináře

  • karel@prahoproject.cz, +420 725 500 505
  • anna@prahoproject.cz, +420 724 306 046