VERNISÁŽ

Neděle, 13. srpna '23

13. srpna ’23 proběhla od 17.00 přímo na Fügnerově náměstí vernisáž. Vernisáž byla zahájena proslovy ambasadora projektu, Šimona Biliny, spoluautora realizace a lidskoprávního aktivisty Kryštofa Stupky a ambasadora holandské ambasády v České republice, Daan Feddo Huisinga. 

Na návštěvníky čekal bohatý program v podobě DJ setů od N-C-O-L a Fleika, společenské hry, baru či prohlídek celé realizace.

Nejsilnějším momentem vernisáže byla samotná atmosféra. Projekt navíc dlouhodobě usiluje o zdůraznění potřeby většího zpřístupnění umění do veřejného prostoru. To se na prostřednictvím této realizace povedlo. Náměstí se stalo jednou velkou galerií, která bude přístupná všem. A to hned po dlouhou dobu celého jednoho roku.

Jeden ze základních aspektů, o které se projekt opírá, je naše snaha umění tvořit a posléze prezentovat inkluzivně. I z toho důvodu pro nás bylo důležité celou akci komunikovat udržitelně s přihlédnutím k výběru samotného místa. 

Ihned po schválení návrhu jsme proto oslovili Prahu 2, která vernisáž propagovala mezi místními obyvateli.  

Událost navštívilo několik zástupců Magistátu hlavního města Prahy, GHMP, programu Umění pro město, a další partneři projektu, jako je Švédská či Holandská ambasáda a Zastoupení Evropské komise. Na místě bylo možné potkat i řadu osobností queer komunity, jako je například Edwys, Lenka Králová či Holka z Letné.

Celé dění vernisáže zaznamenávali také novináři a fotografové. 

Celkovou návštěvnost vernisáže odhadujeme na 600 návštěvníků.