ONDŘEJ MATĚJKA

Umělec

Ondřej Matějka

Díky své introvertní povaze jsem byl vždy raději za kamerou, než před ní, a tak jsem proměnil svůj koníček v práci. Ve své práci mohu objevit nespočet zajímavých míst, ale převážně plno lidí, kteří výsledné dílo tvoří se mnou. Cením si společné spolupráce mnoha lidí s jednou a tou samou vášní. Proto mě tento obor okouzlil, a chtěl bych se mu nadále věnovat.

Jaká budoucnost čeká následující generaci?

Každá generace vždy měla a bude mít svůj vlastní problém, kterému bude muset čelit. Jako naše generace, která se potýká s válkou, nemocemi a klimatickými změnami, tak se tyto problémy nevyhnou ani následujícím generacím. Otázkou však zůstává, jak my jsme schopni jim tyto strasti ulehčit. Myslím si, že je důležité, abychom nezůstali lhostejní, nemysleli jen na sebe a snažili se dělat maximum pro to, aby tu budoucí generace mohly ještě být.

Lhostejnost

Ve svém díle jsem se skrze několik každodenních situací snažil poukázat na to, že si jako společnost k řešení problému často volíme jen tu nejjednodušší cestu. Zpravidla pak máme pocit, že děláme dost, ale už se nezamýšlíme nad důsledky své činnosti, kterou můžeme vytvářet naprostý paradox. Často se tak děje i z důvodu nízké informovanosti společnosti a neznalosti širších souvislostí – pouze následujeme to, co by se „mělo dělat“, ale už nerozumíme tomu, proč to děláme a co dalšího to ovlivňuje.