Praho, v srdce hleď!

Spolupráce projektu PRAHO!, Polského institutu a Rekol

Od Vltavy začíná stoupat mlha a pražské ulice se postupně vylidňují – právě to představuje ten nejlepší okamžik pro projížďku na jednom z básnických rekol. Ta budou po celý listopad poskytovat prostor pro úryvky z básní polského romantika Adama Mickiewicze. 

A proč právě on? Letos uplynula dvě století od okamžiku, kdy vyšla jeho sbírka Balady a romance, a způsobila tak romantickou revoluci v polské literatuře. Přinesla do „vysoké“ poezie inspiraci slovanskými lidovými obřady a legendami, které Mickiewicz spojil s novou obrazností a citovostí. Romantické tvůrčí gesto změnilo způsob psaní, vnímání autora i vyjadřování toho, co cítíme. Změní i Tebe? 

Hledej, čti, projížděj se a sdílej! A protože Tě chceme nalákat do města, některé úryvky z Mickiewiczových básní obsahují milé překvapení. Proto pokaždé, když některé z padesáti kol obsahujících tyto básně potkáš, neváhej naskenovat QR kód. Prvních deset nálezců totiž získá celodenní projížďku na Rekolech pro dvě osoby zdarma. Všichni ostatní se mohou zapojit do soutěže o sbírky současných polských básníků přeložených do češtiny – stačí se vyfotit, na instagramu označit @prahoproject a @polinst_praha a nasdílet svou reflexi s hashtagem #RomantikaPraho. Každý listopadový týden losujeme dva výherce. Začínáme 1. listopadu! 

A jak vůbec vznikl nápad na polská romantická rekola? PRAHO! projekt, jenž si klade za cíl oživovat veřejný prostor a vzájemně propojovat jednotlivé obyvatele, spojil síly s Polským institutem, který Praze dlouhodobě přináší trochu jinakosti, a podporuje tak pestrost českého kulturního života. Do spolupráce se navíc zapojila Rekola a my věříme, že výsledek stojí za to!

Vybrané citáty z básní Adama Mickiewicze (24. 12. 1798–26. 11. 1855) přeložili František Halas (Dziady), Vladimír Holan (Bajdary), Hana Jechová (Nad vodou velkou a snící, Plavec, Sen), a Erich Sojka (Zatímco tělo) a Jaroslav Závada (Romantika, Svitež), v českých vydáních publikovány v roce 1953 a 1954 v SNKLHU.

Gratulujeme! Vyhráváš jízdu na 24 hodin pro dvě osoby!

Do formuláře dole stačí napsat svůj e-mail a my Ti obratem zašleme promo kód na volnou jízdu. A pokud chceš, zapoj se s námi také do soutěže o sbírky současných polských básníků přeložených do češtiny – stačí se vyfotit, na instagramu označit @prahoproject a @polinst_praha a nasdílet svou reflexi s hashtagem #RomantikaPraho. Každý listopadový týden losujeme dva výherce.