MLUVME SPOLU!

Možná právě teď sedíš vedle někoho, koho dnes vidíš poprvé, možná jsi na prvním rande, sedíš vedle dlouholetého přítele nebo třeba sedíš sám. Možná sedíš s ranní kávou, možná na odpoledním slunci s knížkou v ruce nebo je noc, Praha spí, ale Tobě se nechce. Ať už jde o jakoukoliv situaci, je dobré si v životě pokládat otázky, protože právě ty nás vedou k rozvoji myšlenek a k posilování vztahů – k druhému i sama k sobě. Vyber si proto sadu otázek, která je pro Tvou aktuální situaci nejvhodnější. Zodpovědět ale můžeš všechny.

Maybe you’re sitting next to someone you’re seeing for the first time today, maybe you’re on a first date, sitting next to a long-time friend, or maybe you’re sitting alone. Maybe you’re sitting holding your morning coffee, maybe you’re sitting in the afternoon sun with a book in your hand, or maybe it’s nighttime, Prague is asleep, but you don’t feel like it.No matter the situation, it’s always good to ask questions in life because they lead us to expanding the way we think strengthen our relationships – with others, but also with ourselves. That’s why we have prepared sets of questions from which you can choose the one that is most appropriate for your situation, but feel free to answer all of them.

SEDÍM S NEZNÁMÝM | I'M SITTING WITH A STRANGER
SEDÍM SE ZNÁMÝM | I'M SITTING WITH SOMEONE I KNOW
SEDÍM SÁM | I'M SITTING ALONE

Pokud sedíš vedle někoho, koho jsi právě poznal, nebo se neznáte ještě tak dobře, můžete si položit set následujících otázek.

If you’re sitting next to someone you’ve just met, or don’t know that well yet, you can ask each other the following questions.

1
2
3
4
5
6
7
8
What was the first thing that came to your mind today?

Pokud sedíš s někým koho již znáš, ale chceš je poznat lépe a zjistit věci, na které jsi se druhého dlouho (anebo možná nikdy) nezeptal, můžete si navzájem položit následující otázky.

If you’re sitting with someone you already know but want to know them even better and find out things you haven’t asked about in a long time (or maybe never), you can ask each other the following questions.

1
2
3
4
5
6
7
8
What's the most spontaneous thing you've ever done?

Pokud sedíš na lavičce sám, můžeš si pro sebe zodpovědět následující otázky.

If you’re sitting on the bench by yourself, you can answer the following questions.

1
2
3
4
5
6
7
8
What is worth fighting for in your life the most?