Informace o projektu
PRAHO! project vznikl v říjnu 2021. Tou dobou jsme do veřejného prostoru města začali umisťovat několik desítek básní ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.
Od spuštění projektu se nám dostalo na 40 tisíc výpovědí, které nádherně poukazují na jedinečnost každého z nás. Mnohé si protiřečí, jiné se opakují – časté jsou například zmínky o pocitu samoty či neporozumění. Lidé – i možná díky skutečnosti, že je projekt anonymní – s námi sdílí své největší obavy, tajemství nebo naopak zasílají svoji poezii, kresby či dokonce krátké filmy. Jde o neuvěřitelnou sbírku názorů zprava doleva, všemožných pocitů, uměleckých vyjádření a myšlenkových pochodů.
Na pozadí vzniku projektu stojí tři základní aspekty – prvním z nich je naše snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetí, v současnou chvíli ten nejdůležitější, touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.
Právě poslední aspekt představuje myšlenku stojící na pozadí vzniku čtyřdílné publikace, která si klade za cíl zprostředkovat některé z výpovědí, jež se nám do dnešního dne podařilo nasbírat, ostatním.
Právě díky Vaší odvaze sdílet mnohdy nesdělitelné tento projekt stále roste. Za jeho fungováním v současné době stojí 13členný tým. Projektu se neustále věnujeme, v zimě jsme dokončili vydání čtyřdílné PRAHO! publikace, realizujeme větší instalace ve veřejném prostoru a navazujeme nové spolupráce, díky kterým umění ve městě posouváme ještě blíže k Vám.
Připomenutí těchto základních hodnot, které na pozadí projektu stojí, jsou velice důležité pro pochopení budoucího počínání celého projektu PRAHO!
Právě dnes Vám totiž díky finanční podpoře našich partnerů TSK, GHMP a AVU představíme naši vůbec první realizaci ve veřejném prostoru.
Informace o podchodu
Adresa: Zenklova P535.3, Praha 8
Souřadnice: 50°07’09.2″N 14°27’49.0″E
Datum vernisáže: 13.4.2023 v 18 hodin
PRAHO! project od svého začátku ušel dlouhou cestu. Od sbírání poezie umístěné – nejen – do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné PRAHO! publikace až po menší či větší instalace a výstavy po celé Praze, jsme se za necelý rok a půl usilovné práce dostali na nové fáze. Již měsíce v tichosti pracujeme na naší zatím největší realizaci, kterou bychom Vám touto cestou chceme představit.
Na pozadí vzniku projektu od začátku stojí tři základní aspekty – prvním z nich je naše snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím je naše touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.
Všechny tyto tři aspekty se nám vůbec poprvé podaří skloubit v jedné jediné realizaci. A o co že půjde? Po měsících usilovného vyjednávání se nám podařilo navázat spolupráci s TSK, GHMP a AVU, jež finančně zaštítí naši vůbec první permanentní realizaci v Praze, a to konkrétně podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna.
Hlavním tématem podchodu budou tvořit některé z nasbíraných výpovědí, jež se nám v rámci projektu do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo téma klimatu a pocitů, které v nás vyvolávají změny s ním spojené.
Do grafického návrhu projektu budou taktéž zapracované desítky QR kódů, které budou odkazovat na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobné téma. V návrhu neopomeneme ani odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat.
Celý podchod bude navíc rozšířen o rozšířenou realitu, a návštěvník si tak bude moci přímo na místě a na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou v rámci daného tématu pracovat. Veškeré obsahové zpracování podchodu realizuje PRAHO! projekt, jeho vizuální návrh poté studentka AVU, Nina Sibinská. Samotný tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento odejinělý návrh přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice. Jedná se o tak velkou plochu, že půjde vůbec o největší realizaci této technologie na dlaždice na světě.
Projekt vznikl za finanční podpory TSK, GHMP a AVU. Návrh v podchodu zůstane po dobu jednoho roku.
Tisková zpráva
Tiskovou zprávu k podchodu naleznete na tomto odkazu či ke stažení zde.
Online galerie
Anna Beata Háblová
Anna Beata Háblová je spisovatelka, architektka, výtvarnice. V roce 2022 vydala román Směna, dříve čtyři sbírky básní nebo knihy Města zdí: Život a smrt obchodních center a Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst. Od roku 2008 přispívá do Ranních úvah na rozhlasové stanici ČRo Vltava. V minulých letech vystavovala v galerii Artwall nebo v galerii současného umění DOX.
Jan Bican
Jan Bican je český umělec, který přenáší malby a ilustrace na produkty. Jeho kousky vychází v limitovaných dropech pod vlastní značkou thejbcollection. Honzovu tvorbu definují specifické tahy olejovými barvami, prvky rozpitého inkoustu a akrylové skvrny. Na svém triku má spolupráce s brandy jako je PUMA, Zalando nebo 1981. V posledním roce se soustředí na propojení kreativity do světa upcyklingu. Kromě umělecké branže se věnuje i svému podcastu My děti ze stanice 2020
Anna Koubková
Je mi 27 let, jsem kreativec na volné noze a nyní se věnuji spíš webdesignu a grafice. Miluji objevovat krásy světa, učit se o světě od jiných kultur. Mým snem je, že budeme všichni spokojení sami se sebou a v souladu s přírodou.
Kajetán Adler Jablonský
Kajetán Adler Jablonský, absolvent katedry fotografie FAMU, během stáže na Bezalel Academy of Arts & Design inicioval Site Specific aktivitu v mešitě Nabi Musa v poušti nedaleko Jericha v oblasti Area C s podporou a záštitou UNDP. Sociální, environmentální témata s duchovním přesahem dále rozpracovává ve volné dokumentární tvorbě ze světa domorodého kmene Arhuaco.
Ondřej Matějka
Díky své introvertní povaze jsem byl vždy raději za kamerou, než před ní, a tak jsem proměnil svůj koníček v práci. Ve své práci mohu objevit nespočet zajímavých míst, ale převážně plno lidí, kteří výsledné dílo tvoří se mnou. Cením si společné spolupráce mnoha lidí s jednou a tou samou vášní. Proto mě tento obor okouzlil, a chtěl bych se mu nadále věnovat.
Lukáš Mohorko
Jmenuji se Lukáš. Fotografii se věnuji celý svůj život. Focení pro mě představuje formu komunikace s okolím. Skrze fotografie se snažím vyjádřit svoje vize a životní přesvědčení. Každá fotografie má smysl dávno před jejím vznikem a vždy na jejím pozadí stojí důležitá myšlenka. Hledám nejzajímavější úhly záběrů a kladu veliký důraz na osobité pojetí kompozice. Snažím se skrze objektiv nalézt přesah, kterého si běžně lidské oko nevšimne, díky čemuž objekty na svých fotografiích zobrazuji v neobyčejných a svým způsobem krásných perspektivách.
Sara Bojoviç
Sara Bojović je studentkou ateliéru Volného umění II na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Její tvorba se převážně dotýká tématu vytváření a definování identit v současném společenském diskurzu. Ústředními tématy, kterými se autorka zabývá jsou post-ironie a post-autenticita. Zkoumá také napětí mezi racionalitou a emocionalitou, iluzí a realitou. Vedle kreseb občas vytváří objekty ze skleněných perel. Kromě této umělecké linky se věnuje i vyšívání, které je inspirováno japonskými, secesními či středověkými organickými dekory.
Eliška Plechatová & Daniel Valášek
Naše přítomnost je hodně pražská a připomíná nám absenci přírody. Naše listy mají ostré hrany a květy kvetou jednou za měsíc.
Denisa Langrová
Denisa Langrová je v současné době studentkou magisterského programu Ateliéru volného umění III Dominika Gajarského a Michala Pěchoučka na UMPRUM. Její práce jsou často založeny na příbězích v nichž volně kombinuje reálné a fiktivní prvky. Její koncepty vycházejí z ekofeministických teorií, environmentálních studií, mezidruhových a nebinárních základů.
Natalie Halouzková
O mně
Splnilo se mi to, o čem jsem od malička snila, a to sice že budu hrát, tančit a zpívat. Hrát jsem začala v jedenácti letech, do minulého roku jsem byla členkou tanečního souboru Popbalet a v létě roku 2020 jsem se začala věnovat i zpěvu. Znát mě můžete z televizních obrazovek a aktuálně účinkuji v Divadle Kalich v muzikále Biograf láska. Jsem také studentkou mediálních studií na Univerzitě Karlově.
Jak bude vypadat Praha za dvacet let?
Bude tam daleko víc usměvavých lidí a méně aut. Alespoň v to doufám!
O Natalii Halouzkové se více dozvíte na tomto odkazu.
Nina Sibinská
O mně
Aktuálně studuji v ateliéru Grafiky 1 u Davida Böhma na AVU v Praze. V mé volné tvorbě se snoubí prvky kresby a grafiky, které audiovizuálně propojuji. Skrze nové technologie řeším reálné a digitální prostory. Ráda kombinuji materiály, se kterými pracuji, ať už se jedná o zvukovou stopu nebo kresbu tužkou. Důležitým prvkem tvorby je pro mne instalace, tj. samotná prezentace díla. Tematický průřez se zabývá především otázkami chaosu, systému a přírodních a vesmírných elementů. Poslední dobou se více věnuji osobnějším tématům, a citlivěji tak navazuji vztah se svou prací a se sama sebou.
Jak bude vypadat Praha za dvacet let?
Praha bude Prahou, bude stejná, ale lidé budou jiní, lidé se mění a s nimi i prostředí, ve kterém se nacházejí.
O Nině Sibinské se více dozvíte na tomto odkazu.
Kateřina Valuchová
O mně
Vytvářím bezpečné prostředí, ve kterém je v pořádku sdílet cokoli, co je zrovna potřeba. Využívám techniky z pozitivní psychologie a psychoterapie, abych lidem pomohla rozmotat klubko jejich myšlenek, prozkoumat svůj vnitřní svět tak, aby byli v životě spokojenější. Miluji výběrovou kávu, horké letní dny a často si zpívám nahlas.
Jak bude vypadat Praha za dvacet let?
Pro mě osobně bude ještě barevnější, protože do ní za těch dvacet let propíšu spoustu dalších vzpomínek a zážitků, které se mi budou na každém kroku připomínat.
O Kateřině Valuchové se dozvíte více na tomto odkazu.
Markéta Labusová, Roman Zabelov, Michal Prokop
Polina Revunenko
O mně
Jsem studentkou AVU v Praze. Mezi mé hlavní zájmy patří hudba a výroba šperků, zajímám se ale také o studium materiálů pro tvorbu uměleckých instalací.
Jak bude vypadat Praha za dvacet let?
Praha se každý rok modernizuje a je hezčí a hezčí. Nemůžu si proto vůbec představit, jak bude vypadat za 20 let. Myslím, že nádherně!
OneCup. Bar
Jsme mladý český brand, který se hlava nehlava snaží aspoň trošičku zpříjemnit náš pobyt na této planetě. Založil jej beznadějný optimista, brněnský vysokoškolák a přírodomil. „Kromě pročištění si hlavy v České Kanadě s tábornickým klubem se rád věnuji grafice, fotografování, videu či financím. Na finance jsem si vybral studium na Masarykově univerzitě a na to ostatní se mi hodí druhá škola, brněnská Newton College, kam jsem se přihlásil na marketing a brand management. OneCup. spojuje všechny mé koníčky a přidává navrch dobrý pocit, že naší planetě mohu být nápomocen. Taky se leskne a pořád dokola si ho fotit je jedna radost!„
OneCup. je kelímek z potravinářské nerezové oceli, na který ručně tetujeme své logo pomocí slané vody a elektrického proudu. Říkáváme, že OneCup. je spojením udržitelného s užitečným a atraktivním. Kelímek si díky své jednoduchosti může člověk přinést s sebou na festival, ale své místo si OneCup. najde také ve stylovém baru či například v kuchyni moderní právnické kanceláře.
Představivosti se u nás meze nekladou a stejně tak to platí i pro budoucnost naší skromné značky. OneCup. totiž není ‚jen‘ kelímek z nerezové oceli. Pomaličku, polehoučku tvoříme spíše životní styl a náš nerezový kelímek je jeho poznávací značkou.
Máme hned dva cíle!