DÍKY, ŽE MŮŽEM, PRAHO!

Spolupráce projektu PRAHO! a iniciativy Díky, že můžem!

Každoroční výročí sametové revoluce představuje pro veřejný prostor Prahy jeden z nejdůležitějších dnů celého roku. Lidé míří do ulic, aby si připomínali událost vycházející z režimu, který se již nikdy nesmí opakovat.

Za roční působení PRAHO! projectu se nám podařilo nasbírat desetitisíce pocitů, emočních vyjádření a názorů, které někdy až mrazivě zprostředkovávají výpovědi občanů, společně s nimiž utváříme aktuální podobu tohoto města. Mnohé z nich se opírají o bývalý režim a nesvobodu s ním spojenou, která všechny, kteří tu dobu zažili, přímo ovlivnila. Břímě této doby si mnozí z nás nesou dodnes.

Pamatovat si svou historii představuje jeden ze základních předpokladů k tomu, abychom ji už nikdy nemuseli zažít znovu. I z toho důvodu jsme se do letošního výročí sametové revoluce rozhodli aktivně zapojit navázáním spolupráce se skvělým spolkem Díky, že můžem!

Ten již devátým rokem organizuje největší listopadové oslavy svobody nesoucí název Korzo Národní. Tato tradice občanských a kulturních oslav revoluce probíhá každého 17. listopadu přímo na Národní třídě. Spolek Díky, že můžem! tak dlouhodobě pomáhá poukazovat na skutečnost, že svoboda není samozřejmostí, ani prázdným slovem.

A jelikož ani nám svoboda není lhostejná a víme, že přístup k ní vyžaduje notnou dávku zodpovědnosti, rozhodli jsme se k letošním oslavám připojit a přímo na Národní třídě realizovat uměleckou instalaci, prostřednictvím které návštěvníkům ukážeme mnohé z nasbíraných výpovědí – tentokrát na téma svoboda.

Pokud se tedy i Vy rozhodnete ke Korzu Národní letos připojit, neváhejte nás hledat přímo na Nové scéně Národního divadla u náměstí Václava Havla. Poznáte nás podle našeho černobílého vizuálu a loga PRAHO!