ROK '23 V PRAHO! PROJECTU

Je konec roku. A jelikož se posledních 12 měsíců neslo v duchu nových událostí a velkých změn, rádi bychom celé dění přehledně shrnuli. A to i z toho důvodu, abychom s prvními lednovými kroky mohli dále pokračovat v plánování dobrodružství, které jsme si pro nadcházející rok připravili. 

 

7627 nových výpovědí

 

Nejdůležitější přidanou hodnotou celého projektu tvoří výpovědi, jež pravidelně sbíráme od lidí po celém světě. V roce 2023 jsme získali celkem 7626 nových výpovědí od 1271 lidí, což v průměru vychází na 3,48 výpovědí za den. Měsíc, ve kterém jsme dostali výpovědí nejvíce, byl červen a den s největším počtem nových výpovědí byl 13. duben (53). Nejdelší zpráva obsahovala 2675 slov. Výpovědi jsme v tomto roce získávali nejen skrze samolepky, ale také prostřednictvím uměleckých realizací umístěných do veřejného prostoru Prahy.

Dvě velké realizace 

V uplynulém roce se nám podařilo zrevitalizovat pochod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna, jehož hlavním tématem je klima a pocity, které v nás změny s ním spojené vyvolávají. Tato realizace obsahuje stovky vybraných výpovědí, jež se projektu prostřednictvím poezie v ulicích podařilo nasbírat, základní statistiky a fakta, odbornou terapeutickou intervenci na zvládání klimatické úzkosti, online galerii umělců a dvě místa s rozšířenou realitou. Zároveň se jedná o největší UV vertikální ekologický tisk na dlaždice na světě. Za uměleckou stránkou podchodu stojí výtvarnice Nina Sibinská. 

Na Fügnerovo náměstí jsme otevřeli realizaci nazvanou Queer All Year. Tato intervence do veřejného prostoru, věnovaná LGBTQ+ komunitě, obsahuje stovky výpovědi a řadu faktických informací. Na realizaci s námi spolupracoval lidskoprávní aktivista Kryštof Stupka a umělecký návrh si vzal na starost ilustrátor Petr Polák. Na stěnách podchodů a přilehlého parku jsou natištěné QR kódy s video rozhovory s výraznějšími představiteli komunity, jako jsou například Johana Bázlerová, Filip Titlbach nebo Karel “Kovy” Kovář. Nechybí ani interaktivní a terapeutická část, na které se podílely neziskové organizace, jako například Amnesty International, In Iustitia či Konsent. Na vernisáž k otevření realizace přišlo kolem 600 z Vás.

Dva roky od založení projektu, průvodní akce, nové spolupráce

V roce 2023 jsme mimo velké realizace uspořádali také několik menších eventů. Na místě naší první realizace, pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna, jsme zorganizovali terapeutickou intervenci spolu se čtením výpovědí z našich publikací. S našimi nejvěrnějšími fanoušky jsme oslavili dva roku od založení projektu na naší narozeninové akci a ke konci roku jsme začali šířit komplimenty v rámci akce Chci Ti Říct. Vytvořili jsme sadu pozitivních afirmací ve formě kartiček a trhacích plakátů, které rozdáváme náhodným lidem po Praze. Na komplimenty je možné narazit také ve spřátelených kavárnách. Naší snahou je tímto způsobem šířit laskavost a obdarovávat druhé. 

V rámci prodeje našich publikací jsme navázali spolupráci s kavárnou Cafedu a se second-hand obchodem FILTR. Zúčastnili jsme se také několika knižních festivalů a vůbec poprvé jsme překročili hranice Prahy a stali se součástí festivalu v Brně. 

5 nových členů a nová struktura projektu 

V roce 2023 se z PRAHO! projectu oficiálně stala registrovaná nezisková organizace. Projekt se rozrostl a přijali jsme mezi sebe 5 nových členů. Vytvořili jsme novou strukturu vnitřního fungování. V efektivní práci nám pomáhají pravidelná setkávání a komunikace na několika digitálních platformách. Začali jsme působit na sociální síti LinkedIn, BeReal a Threads. Jednou za měsíc také odesíláme pravidelný newsletter.

Budoucnost projektu v roce 2024

Projekt se za dobu své dvouleté existence dostal neuvěřitelně daleko a nadále roste. V nadcházejícím roce nás čeká nespočet obrovských změn, jako jsou například vlastní kanceláře, nové realizace či zahraniční spolupráce. Snažíme se zůstat autentičtí a na veškeré změny, které se dějí dost možná i díky Tobě, reagovat co nejcitlivěji. Děkujeme, že jsi v tom s námi.