VERNISÁŽ REVITALIZACE FÜGNEROVA NÁMĚSTÍ

13. srpna proběhla vernisáž k odtajnění revitalizace Fügnerova náměstí. Jedná se o největší queer mural art v historii České republiky, který na místě zůstane po dobu jednoho roku. Celý návrh je dostupný v českém a anglickém jazyce.

PRAHO! project slavnostně představil další ze svých realizací ve veřejném prostoru, která se tentokrát zaměřuje na témata spojená převážně s LGBTQ+ komunitou. Revitalizace Fügnerova náměstí vyzývá k dialogu, edukaci a rozšíření perspektiv. Cílem realizace je přiblížit LGBTQ+ komunitu kolemjdoucím, a zvýšit tak povědomí o důležitosti inkluzivního a tolerantního přístupu ve společnosti; a to nejen v rámci této komunity.

13. srpna proběhla přímo na Fügnerově náměstí vernisáž. Odhadovaný počet návštěvníků je okolo 600 osob. Vernisáž byla zahájena proslovy ambasadora projektu, Šimona Biliny, spoluautora realizace a lidskoprávního aktivisty Kryštofa Stupky a ambasadora holandské ambasády v České republice, Daan Feddo Huisinga. 

Na místě bylo možné potkat i řadu osobností queer komunity, jako je například Edwys, Lenka Králová či Holka z Letné

Na návštěvníky čekal bohatý program v podobě DJ setů od N-C-O-L a Fleika, společenské hry, baru či prohlídek celé realizace.

Nejsilnějším momentem vernisáže byla samotná atmosféra. Projekt navíc dlouhodobě usiluje o zdůraznění potřeby většího zpřístupnění umění do veřejného prostoru. To se na prostřednictvím této realizace povedlo. Náměstí se stalo jednou velkou galerií, která bude přístupná všem. A to hned po dlouhou dobu celého jednoho roku.

Revitalizace Fügnerova náměstí ukázala smysl a sílu počínání celého projektu. Dříve spící místo se proměnilo v kulturní místo dostupné všem, a to nehledě na sexualitu, politický názor či pohlaví. “Věříme, že se nám podařilo vytvořit bezpečné místo pro kohokoliv, kdo se z jakéhokoliv důvodu necítí pochopený. “Vydrž. Jsi milován a nejsi na to sám,” praví jedna z výpovědí přímo na náměstí. My nemůžeme než souhlasit,” dodávají autoři projektu.

Projekt Queer All Year vznikl pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a vedoucí Zastoupení evropské komise Mgr. Moniky Ladmanové, za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Technické správy komunikací, programu Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město, Zastoupení Evropské komise a Holandské a Švédské ambasády v České republice.

Celý projekt se nesmírně rychle rozrůstá. Kolektiv lidí za ním stojící v současné chvíli připravuje množství dalších uměleckých počinů. “Neustále navazujeme nové spolupráce, díky kterým umění ve městě posouváme ještě blíže k jeho obyvatelům. Aniž bychom prozradili cokoliv dalšího, můžeme říct jediné – uvidíme se 13. března ’24!” s úsměvem uzavírají autoři.