PUBLIKACE LÉTO SLAVÍ SVÉ PRVNÍ NAROZENINY!

Dnes je tomu přesně rok, co vyšla naše v pořadí druhá publikace nazvaná LÉTO. Pokud nás už nějaký čas sleduješ, tak dobře víš, že jsme v minulém roce vydali, právě i díky Tobě, čtyři krásné publikace. Jedna publikace na každé roční období.

 

A k dnešní letní rovnodennosti bychom s Tebou rádi nasdíleli i nějaké fotografie, ale hlavně příběhy od členů týmu, jak taková publikace vzniká.

 

Důležité je zmínit, že všichni členové týmu pracují na projektu bez nároku na honorář a věnují tak mnoho svého volného času a energie právě těmto srandám. A díky tomu, že jsme všichni jen nadšenci a dobrovolníci, mohou vznikat úsměvné momenty a bizarnosti. Pravdou je, že nás to všechny baví a vidíme v tom ohromný smysl a potenciál, a proto nepolevujeme ve svém snažení a chystáme spousty dalších intervencí!

 

Co se týče samotné publikace, tak vše začíná prvotním brainstormingem. Předchází tomu hodiny a hodiny procházení výpovědí a hledání společných témat. To probíhalo většinou online nebo při menších schůzkách s vybranými členy týmu. Také se musí vymyslet doprovodné kroky a přílohy, které pro nás byly vždy stěžejní a publikacím dodávají další rozměr. Počátky letní publikace reflektuje zakladatelka projektu Annamarie takto:

 

 „Tou dobou jsem vůbec (jak je tomu evidentně každej rok touhle dobou, haha!), nebyla OK a jako u jediné publikace jsem moc nevěděla, co děláme. Na tom bylo ale i hodně pozitivna – všichni lidi z projektu drželi a stáli při tom jako nikdy. Tou dobou jsem už začínala tušit, jak moc pro mě celý tým bude znamenat.“

 

Na toto období vzpomíná z projektu podobně i Klárka, která reflektuje tehdejší dění ve světě, ale i rozpoložení celého týmu:

 

“Před rokem touhle dobou to bylo podobně hektický, jako teď. Po první publikaci už jsme byli o něco chytřejší, ale zároveň cítili větší potřebu do publikace reflektovat tehdejší (a bohužel vlastně i dnešní) dění ve světě. Válka, se kterou přišel strach, je v publikaci zaznamenaná stejně, jako ale i letní radosti a blaženost z té hromady výpovědí, nad kterýma jsme dny a dny seděli, abychom vybrali ty nejsilnější.”

Následovaly schůzky s grafikem, fotografem a také komunikace s tiskárnou. Na každé publikaci jsme se snažili spolupracovat s jinými umělci, abychom dali prostor co nejvíce lidem. A jak už to tak bývá, tak kromě radosti a nadšení, doprovázelo vznik publikace také hodně stresu a nezdarů. Na jeden z takových okamžiků reaguje Verča, další členka týmu, která musela řešit problém s včasnou dodávkou publikací: 

„Konkrétně u letní publikace došlo ke zpoždění v tiskárně a museli jsme sami jet velmi brzy ráno přes půlku republiky do tiskárny pro publikace, abychom je vydaly včas. Pak jsme celý den kompletovali a večer ještě rozváželi na prodejní místa – byl to hodně dlouhý a stresující den, ale stál za to. Často se mi stalo, že jsem publikace přivezla na nějaké místo a o deset minut později už ji někdo koupil a minula jsem se tak těsně s naším fanouškem – tenkrát šlo hlavně o našeho Karla, kterého jsme ještě neznali. Vždycky si publikaci šel koupit dřív, než byla oficiálně v prodeji a vždycky se trefil přesně na čas, kdy jsme publikace dovezli do Book Therapy. Dnes je Karel plnohodnotným členem týmu.“ 

Zdálo by se, že vytisknutím publikací je celý proces téměř u konce. Opak je ale pravdou. V našem případě tím vždy začínala celá další kapitola vzniku dané publikace. Nejprve každý člen týmu připojil vlastnoruční podpis do každého výtisku, přičemž se musíme přiznat, že vzniklo i pár publikací s vcelku nevšedními podpisy. Což ale někteří z Vás, jakožto majitelé těchto kousků, určitě již rozluštili. Pak následovalo doplnění pohledů a kontrola kvality. Jak poznamenal další člen týmu Jakub, vše probíhalo v podstatě lehce intuitivně:

„Přišlo mi fajn, jak jsme se úplně amatérsky sešli v jednom bytě, udělali si pohodlí, povídali si a zdobili publikace.“

Jak už bylo výše zmíněno, v každé publikace je skryto mnoho překvapení a nejinak je tomu i v případě publikace LÉTO. Verča se svěřila, že její oblíbená činnost v rámci kompletace bylo zakládání pohledů:

„Mojí oblíbenou přílohou je založený pohled. Všechny pohledy jsme sesbírali po antikvariátech a mají připomínat ten „letní pozdrav z cest“, kterých jsme sami dříve posílali plno a nebo pořád posíláme. Zároveň je to i trochu nostalgické. Při společné týmové kompletaci publikací jsme se nejvíc nasmáli, a hlavně užasli při čtení jednotlivých pohledů. Mnoho z nich mělo i poštovní známku ještě z dob druhé světové války, jiné zase z raných dob Československa, s T. G. Masarykem, a podobně.“

Celý proces je dovršen tím, že osobně doručíme publikace na prodejní místa, navštívíme poštu a sledujeme Tvoje reakce, abychom byli příště zase o něco zkušenější a znalejší a tudíž věděli, jak pracovat příště. My sami si z procesu a vůbec z celého projektu odnášíme mnoho dobrého a doufáme, že to stejně tak cítíš i Ty. To nám dodává motivaci pokračovat v tom, co děláme. Na jeden takový konkrétní případ vzpomíná Tina, která zmiňuje konkrétní výpověď, která se od té doby neustále vyvíjí:

„Příběhů a vzpomínek mám s publikacemi spojených mnoho. Ale jedna, při které jsme se s týmem hodně nasmáli a která vlastně rezonuje dodnes, tak se týká tematické sekce, kterou jsme nazvali Rande. Publikovali jsme tam se svolením majitele reálné telefonní číslo neznámého chlapce. Holky z týmu si dokonce dělaly srandu, abych se na to číslo ozvala já, neboť jsem v té době byla bez partnera. Každopádně číslo jsme tedy otiskli s tím, že jsme vůbec netušili, jestli a jak se toto vyvine. Nakonec nám napsala slečna, že si s chlapcem již dlouho dopisujíi, neznají ani svoje jména, ale proběhla mezi nimi velmi terapeutická intimní diskuze. Někdy je jednodušší se svěřit někomu, kdo o vás nic neví a nemá žádné předsudky. A to si myslím, že je krásné a že to je vlastně důvod, proč to celé děláme. Abychom spojovali lidi a abychom jim pomohli se v tomto složitém světě najít a ukázat jim, že v tom nejsou sami.“

Na závěr Klárka dodává: “I teď, po roce, mám z tý naší letně letní papírový krásy velikánskou radost.”

A my doufáme, že naše pocity sdílíš, neboť Ty jsi důvodem, proč toto celé tvoříme!