OTEVŘELI JSME VLASTNÍ POCHOD!

PRAHO! project od svého začátku ušel dlouhou cestu. Od sbírání poezie umístěné – nejen – do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné PRAHO! publikace až po menší či větší instalace a výstavy po celé Praze, jsme se za necelý rok a půl usilovné práce dostali na nové fáze. Od začátku roku ’23 jsme totiž v tichosti pracovali na naší doposud největší realizaci, kterou bychom Vám touto cestou rádi představili. Po měsících usilovného vyjednávání se nám podařilo navázat spolupráci s TSK, GHMP a AVU, jež finančně zaštítí naši vůbec první permanentní realizaci v Praze, a to konkrétně podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna. 

Hlavní téma podchodu tvoří některé z nasbíraných výpovědí, jež se nám v rámci projektu do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se točí okolo téma klimatu a pocitů, které v nás změny s ním spojené vyvolávají.   

Do grafického návrhu projektu jsme zapracovali desítky QR kódů, které odkazují na menší online výstavy českých a slovenských umělců tvořících na podobná témata. V návrhu neopomíjíme ani odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat.   

Celý podchod je navíc obohacen o rozšířenou realitu, a návštěvník si tak může přímo na místě a na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou v rámci daného tématu pracovat. Veškeré obsahové zpracování podchodu realizoval PRAHO! projekt, jeho vizuální návrh poté studentka AVU, Nina Sibinská. Samotný tisk zajistila firma Walk-in, která pro tento odejinělý návrh přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice. Jedná se o tak velkou plochu, že jde vůbec o největší realizaci této technologie na dlaždice na světě.   

Projekt vznikl za finanční podpory TSK, GHMP a AVU. Návrh v podchodu zůstane po dobu jednoho roku, tj. do dubna ’24. 

13. dubna ’23 proběhla na místě podchodu vernisáž. V galerii níže si pomocí fotografií můžete připomenout atmosféru celého večera.