ZVEME VÁS NA VERNISÁŽ NAŠI PRVNÍ REALIZACE VE VEŘEJNÉM PROSTORU!

PRAHO! project od svého začátku ušel dlouhou cestu. Od sbírání poezie umístěné – nejen – do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné PRAHO! publikace až po menší či větší instalace a výstavy po celé Praze, jsme se za necelý rok a půl usilovné práce dostali na nové fáze. Již měsíce v tichosti pracujeme na naší zatím největší realizaci, kterou bychom Vám touto cestou chceme představit. 

Na pozadí vzniku projektu od začátku stojí tři základní aspekty – prvním z nich je naše snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím je naše touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.

Všechny tyto tři aspekty se nám vůbec poprvé podaří skloubit v jedné jediné realizaci. A o co že půjde? Po měsících usilovného vyjednávání se nám podařilo navázat spolupráci s TSK, GHMP a AVU, jež finančně zaštítí naši vůbec první permanentní realizaci v Praze, a to konkrétně podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna. 

Hlavní téma podchodu budou tvořit některé z nasbíraných výpovědí, jež se nám v rámci projektu do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo téma klimatu a pocitů, které v nás vyvolávají změny s ním spojené. 

Do grafického návrhu projektu budou taktéž zapracované desítky QR kódů, které budou odkazovat na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobné téma. V návrhu neopomeneme ani odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. 

Celý podchod bude navíc rozšířen o rozšířenou realitu, a návštěvník si tak bude moci přímo na místě a na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou v rámci daného tématu pracovat. 

Veškeré obsahové zpracování podchodu realizuje PRAHO! projekt, jeho vizuální návrh poté studentka AVU, Nina Sibinská. Samotný tisk zajistí firma Wall Ink, která pro tento ojedinělý návrh přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice. Jedná se o tak velkou plochu, že půjde vůbec o největší realizaci této technologie na dlaždice na světě. 

Projekt vzniká za finanční podpory TSK, GHMP a AVU. Návrh v podchodu zůstane po dobu jednoho roku.

Ve čtvrtek, 13. dubna 2023 v 18. hodin se na místě uskuteční vernisáž, kterou bude uvádět ambasadorka projektu, herečka Natalie Halouzková. Ta kromě představení projektu a daného podchodu představí i veškeré umělce, jenž k realizaci návrhu přispěli. Na místě se můžete těšit na welcome drink, DJ set či možnost spolu s námi přímo během vernisáže finální návrh dotvořit. 

My, autoři projektu, na vernisáži nebudeme chybět, poprvé se dokonce představíme i my sami. Do této chvíle zůstáváme anonymní, domníváme se ovšem, že pro osobní setkání takového rázu svůj postoj pozměníme.

Vernisáž je otevřená a všichni jsou srdečně zváni!