ZVEME VÁS NA VERNISÁŽ NAŠI PRVNÍ REALIZACE VE VEŘEJNÉM PROSTORU!

PRAHO! project od svého začátku ušel dlouhou cestu. Od sbírání poezie umístěné – nejen – do veřejného prostoru města, přes vydání čtyřdílné PRAHO! publikace až po menší či větší instalace a výstavy po celé Praze, jsme se za necelý rok a půl usilovné práce dostali na nové fáze. Již měsíce v tichosti pracujeme na naší zatím největší realizaci, kterou bychom Vám touto cestou chceme představit. 

 

Na pozadí vzniku projektu od začátku stojí tři základní aspekty – prvním z nich je naše snaha o vytrhnutí náhodných lidí z každodenní šedi, druhý je jakýsi boj proti exkluzivitě vystavování umění v galeriích prostřednictvím vystavování ve veřejném prostoru a třetím je naše touha propojit společnost dohromady a poukázat na skutečnost, že si v tomto na první pohled odcizeném světě můžeme být daleko blíž, než se občas zdá.

 

Všechny tyto tři aspekty se nám vůbec poprvé podaří skloubit v jedné jediné realizaci. A o co že půjde? Po měsících usilovného vyjednávání se nám podařilo navázat spolupráci s TSK, GHMP a AVU, jež finančně zaštítí naši vůbec první permanentní realizaci v Praze, a to konkrétně podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna. 

Hlavním tématem podchodu budou tvořit některé z nasbíraných výpovědí, jež se nám v rámci projektu do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo téma klimatu a pocitů, které v nás vyvolávají změny s ním spojené. 

Do grafického návrhu projektu budou taktéž zapracované desítky QR kódů, které budou odkazovat na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobné téma. V návrhu neopomeneme ani odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. 

Celý podchod bude navíc rozšířen o rozšířenou realitu, a návštěvník si tak bude moci přímo na místě a na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou v rámci daného tématu pracovat. 

Veškeré obsahové zpracování podchodu realizuje PRAHO! projekt, jeho vizuální návrh poté studentka AVU, Nina Sibinská. Samotný tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento odejinělý návrh přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice. Jedná se o tak velkou plochu, že půjde vůbec o největší realizaci této technologie na dlaždice na světě. 

Projekt vzniká za finanční podpory TSK, GHMP a AVU. Návrh v podchodu zůstane po dobu jednoho roku.

Ve čtvrtek, 13. dubna 2023 v 18. hodin se na místě uskuteční vernisáž, kterou bude uvádět ambasadorka projektu a česká herečka Natálie Halouzková. Ta kromě představení projektu a daného podchodu představí i veškeré umělce, kteří propůjčili svá díla do již zmíněné online galerie. Na místě bude k dispozici občerstvení. 

My, autoři projektu, na vernisáži nebudeme chybět, stále ovšem zůstáváme anonymní. Je to tak nejen z přesvědčení, že celý projekt je od začátku daleko víc o Vás než o nás, ale také z důvodu, abychom se před rostoucí sílou projektu zvládali chránit.

Vernisáž je otevřená a všichni jsou srdečně zváni!