PRAHO, BLÍŽÍ SE 17. LISTOPAD!

Každoroční výročí Sametové revoluce představuje pro veřejný prostor Prahy jeden z nejdůležitějších dnů celého roku. Lidé vycházejí do ulic, aby si připomínali událost vycházející z režimu, který se již nikdy nesmí opakovat.

 

Za roční působení PRAHO! projectu se nám podařilo nasbírat desetitisíce pocitů, emočních vyjádření a názorů, které někdy až mrazivě zprostředkovávají výpovědi občanů, společně s nimiž utváříme aktuální podobu tohoto města. Mnohé z nich se opírají o bývalý režim a nesvobodu s ním spojenou, která všechny, kteří tu dobu zažili, přímo ovlivnila. Břímě této doby si mnozí z nás nesou dodnes.

 

Pamatovat si svou historii představuje jeden ze základních předpokladů k tomu, abychom ji už nikdy nemuseli opakovat. I z toho důvodu jsme se do letošního výročí Sametové revoluce rozhodli aktivně zapojit navázáním spolupráce se dvěma skvělými projekty. 

KAMPUS HYBERNSKÁ

Prvním z nich představuje naše spojení sil se studentským spolkem Kampus Hybernská.

Ta na pražské scéně dlouhodobě zprostředkovává roli centra kultury, vědy, vzdělávání a inovací. Je určena pro setkávání studentů, umělců, vědců, výzkumníků, kreativců a inovátorů  s občanskou veřejností a aplikační sférou hlavního města Prahy. Celý kampus, pod který spolek Studentská Hybernskáspadá, vznikl propojením Univerzity Karlovy a hlavního města Prahy.

Od 17. listopadu 2022 stojí na místě interaktivní realizace, jež si klade za cíl zprostředkovávat komunikaci prostřednictvím kreativního vyjádření – a to ať už kresby, fotografie či například zvuku. Lidé mají možnost na svoji tvorbu umístěnou na zdi vzájemně reagovat, a započít tak dialog vedoucí k dalšímu uměleckému vyjádření. Témata této instalace se budou každých několik týdnů měnit, první z nich však přímo vychází z událostí sametové revoluce a svobody s ní spojené.

Tato instalace je první realizací PRAHO! projectu, jež se odehrává jen a pouze v offline prostoru.

DÍKY, ŽE MŮŽEM!

Neméně velkou radost máme z nově navázané spolupráce s organizací Díky, že můžem!

Ta již devátým rokem organizuje největší listopadové oslavy svobody nesoucí název Korzo Národní. Tato tradice občanských a kulturních oslav revoluce probíhá každého 17. listopadu přímo na Národní třídě. Spolek Díky, že můžem! tak dlouhodobě pomáhá poukazovat na skutečnost, že svoboda není samozřejmostí, ani prázdným slovem.

A jelikož ani nám svoboda není lhostejná a víme, že přístup k ní vyžaduje notnou dávku zodpovědnosti, rozhodli jsme se k letošním oslavám připojit a přímo na Národní třídě realizovat uměleckou instalaci, prostřednictvím které návštěvníkům ukážeme mnohé z nasbíraných výpovědí – tentokrát na téma svoboda.

Pokud se tedy i Vy rozhodnete ke Korzu Národní letos připojit, neváhejte nás hledat přímo na Nové scéně Národního divadla u náměstí Václava Havla v čase 16:00 – 20:00. Poznáte nás podle našeho černobílého vizuálu a loga PRAHO!